10 příznaků blížícího se porodu

Devět měsíců čekání na miminko se chýlí ke konci a blíží se porod. Pokud jste těhotná poprvé, možná vám přijde vhod vyjmenovat si příznaky, které porod provázejí.

Porod se dělí na období přípravné, tři doby porodní a dobu poporodní, která se někdy nazývá čtvrtou dobou. Nebojte se, že porod nepoznáte, i když budete rodit poprvé. Porod má spolehlivé příznaky, které vás upozorní, že je už miminko na cestě. Pokud jste prvorodička, některé příznaky už budete pociťovat poslední měsíc těhotenství, pokud čekáte druhého nebo třetího potomka, blížící se porod vás může překvapit jen několik hodin před začátkem.

1 Poslíčci neboli předzvěstní stahy: Pokud se začnou objevovat tyto stahy, můžete počítat, že v nejbližší době porodíte, ale ne hned. Porodní cesty se jen připravují k porodu. Nejsou to pravidelné a koordinované kontrakce a poznáte je tak, že nezesilují a jsou stále stejně silné. Sice bolestivé, ale nevedou k porodu. V praxi to znamená, že nález na děložním hrdle bude po řadu hodin neměnný. Stahy mohou ustat, nebo naopak dále pokračovat.

2 Tlak na konečník: Mnoho žen už pozná z řeči těla, že se tělo připravuje na porod -nucení na stolici však není jako při pravidelné stolici, ale spíše jako při zácpě. Některé ženy se začínají vyprazdňovat, jakoby to organismus věděl. Pokud to „máte“, odjeďte do porodnice, i kdyby nebyly kontrakce pravidelné.

3 Odchod hlenové zátky: Může být narůžovělá, hodně vodnatá, ale i hustá. Z těla odejde jednorázově. Zpravidla se jí tělo „zbavuje“ asi 24 hodin před porodem, může být i 2-3 dny před porodem.

4 Odtok plodové vody: Týká se asi 10 % rodících žen. Pokud praskne plodový vak, vezměte si vložku a po jejím prosáknutí do 2 hodin odjeďte do porodnice. Otvorem v plodových blanách by mohla z pochvy k plodu proniknout infekce. Kontrolujte barvu tekutiny - je-li narůžovělá, s příměsí mázku, je vše v pořádku a nemusíte spěchat, pokud má však jinou barvu, například zelenou, žlutou, nahnědlou nebo s příměsí krve, zavolejte sanitku a spěchejte do porodnice! Odtok plodové vody nebolí. Pokud si nejste jistá, že jde o plodovou vodu, vezměte si vložku a jeďte do porodnice, jednoduchý chemický test, který vám sestřičky provedou, to zjistí na 100 %.

5 Krvácení: Pokud začnete krvácet v kterémkoli období těhotenství, nebo pokud potřebujete více než 2 vložky, ihned zavolejte sanitku a na nic nečekejte.

6 Pravidelné kontrakce: Rozeznáte je od „poslíčků“ tím, že se objevují pravidelně a mají zesilující tendenci. Také vás budou nutit změnit rytmus dýchání a polohu. Pokud jsou intervaly mezi nimi asi 15 minut, vypravte se do porodnice. Pokud rodíte poprvé, měla byste tyto pravidelné stahy pociťovat asi 2 hodiny. Pokud už jste někdy rodila, jeďte do porodnice při stazích po 30 minutách, protože porodní cesty jsou připraveny a první doba porodní většinou trvá kratší dobu.

7 Pohyby dítěte: To, že se porod blíží, vám může připomenout také miminko.
Najednou vám připadne, že se hýbe až moc a dokonce to bolí. Pokud máte pocit, že pohyby necítíte, je dobré přijet do porodnice kdykoli. Tam vám natočí kontrolní monitor. U miminka jsou normální 20minutové intervaly, kdy spí a kdy je vzhůru a hýbe se. Sledujte, zda se nějak neliší od denního normálu.

8 Nepřibíráte a dokonce hubnete: U některých žen v posledním měsíci
těhotenství může následkem úbytku plodové vody dojít k mírnému zmenšení objemu břicha. Mohou se i zlepšit dýchací obtíže.

9 Tlak na močový měchýř: Přestože se vám chce v těhotenství močit častěji než jindy, u některých žen v posledním měsíci tlak na močový měchýř zesílí.

10 Bolesti v křížové oblasti: Stěna poševní se oplošťuje a poševní klenba se „rozvíjí“. Dochází zároveň k zatlačení děložního hrdla až ke kosti křížové, takže budete mít bolesti v zádech, zejména, pokud jste prvorodička.


KDY JET DO PORODNICE?

Kromě výše uvedených příznaků dávejte pozor i na jiné neobvyklé příznaky, které se liší od vašeho dosavadního stavu. Pokud začnete náhle trpět nevolností, zvracet nebo dostanete průjem, vypravte se do porodnice také. Vždy je lepší přijet dřív, než přijet pozdě a zanedbat třeba střevní infekci nebo i zánět slepého střeva! Nebojte se, nikdo se vám nebude smát nebo vás peskovat za to, že jste přijela, i když ještě nemáte termín porodu. Je to vaše dítě a vy máte odpovědnost!

FOTO: ISIFA IMAGE SERVICE

 

25.4.2006 | Ivana Ašenbrenerová - Pečenková

Nejčtenější články