Těhotná tak trochu později ...

Ještě před několika desítkami let byla žena, která porodila po třicítce, považována za "starou". Dnes se trend ubírá jinam a nikoho moc nepřekvapuje, že ženy čím dál častěji posouvají porod svého prvního dítěte daleko za třicítku.

Tento trend sílí hlavně v průmyslově vyspělých zemích a dorazil i k nám. Podle amerických vědců je vyšší věk prvorodiček (starších 35 let) skvělá prevence před onemocněním rakovinou vaječníků, údajně až o plných 57 % oproti bezdětným ženám! Hlavní roli prý hraje zvýšená tvorba hormonu progesteronu. To je však jedna strana mince - existuje i ta druhá. Když letos v lednu porodila 66 letá Rumunka svoji první dcerku, všude začali troubit na poplach. Je to morální? Je to etické? Je to vůbec normální? Až bude holce deset, máma bude stará bába v důchodovém věku.

Prý to byl z její strany sobecký čin a porod tak staré rodičky otevřel diskuse o tom, kam až smějí doktoři zajít. Někteří odborníci varují - žena prý podstoupila nejen biologické riziko, ale i sociální. U nás se to ale stát nemůže, lékaři se tu řídí etickým kodexem, který umožňuje ženám podstoupit umělé oplodnění nejvýše do 48 let. Věk rodičky je totiž velmi podstatný - a nejen pro ženu samotnou, ale zejména pro dítě. I u nás však porodila žena v 54 letech. Kde je tedy ona hranice, kdy by žena měla porodit svoje první dítě? Může ji vůbec někdo učit a nařídit? Nebo by do toho měla mluvit "jen" Matka Příroda?

VĚK MATKY JE DŮLEŽITÝ

Překladatelka Hana (46) porodila svoje první dítě těsně po 33. roce, druhé následovalo dva roky poté a třetí porodila, když jí bylo 41 let. Při prvním těhotenství nebyla sice považována výslovně za "starou", ale nejmladší taky nebyla. Třetí dítě s manželem chtěli a vzhledem k tomu, že v žádném těhotenství neměla problémy, dlouho se nerozmýšleli. Byla zdravá, a proto svůj vyšší věk nijak výrazně neřešila.

Ani v porodnici, kde rodila po čtyřicítce svoje třetí dítě, se nad jejím věkem nikdo nepozastavil. Vlastně jediný údiv pramenil z toho, že čeká plánovaně třetí dítě - a to se dnes u nás nenosí. Rozhodně si ale nestěžuje - práce s třemi dětmi je sice vyčerpávající, ale to by podle jejího názoru byla i kdyby jí bylo pětadvacet a měla tři děti. Ano, jediný rozdíl je v nabytých zkušenostech, které se holt v pětadvaceti načíst nedají, ale ve čtyřiceti je máte jednoduše "nažité".

Ovšem Hana vybočovala možná i tím, že neměla žádné těhotenské problémy a vše jí prošlo tak nějak hladce. Jenže ne vždy to tak je. "Věk matky je důležitý, a to z několika důvodů," tvrdí MUDr. Záhumenský. "Vajíčka ženy totiž dozrávají do určitého stadia již před narozením a v něm přetrvávají celý život. Jsou vystaveny všem toxickým vlivům prostředí a překonaným nemocem. Chlapi to mají jednodušší -spermie muže se tvoří cyklicky celý život, a proto jsou méně vystaveny toxinům.

Na druhé straně však i věk muže hraje v neprospěch kvality spermií a mírně tak narůstá riziko vrozených vad a genetických nemocí u dětí. Tak dramatické jako v případě ženy to ale není. "Dalším důvodem, proč je věk matky mnohem důležitější, než se zdá, je i biologická kvalita ženina těla, která s věkem přirozeně klesá. A dítě potřebuje její tělo na celých devět měsíců!"

ZATĚŽKÁVACÍ ZKOUŠKA PRO ŽENU

Co si budeme nalhávat, těhotenství a porod jsou bezesporu pro ženu zatěžkávací zkouškou, která dokonale prověří stav jejího organismu. S vyšším věkem klesá celková tělesná kondice a roste výskyt chronických celkových onemocnění, která mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Nejznámějšími komplikacemi jsou cukrovka, vysoký tlak, onemocnění cév a ledvin. "Optimální věk na první těhotenství a porod z biologického hlediska je od 19 do 23 let.

Jenže to chce dnes čím dál méně žen. Životní zkušenosti jsou k nezaplacení, a tak svoje první dítě plánují až po třicítce. Vyšší věk má určitě své výhody - zkušenosti žen často vedou k lepší vzájemné spolupráci s personálem při porodu, ale i k větší trpělivosti a lepší informovanosti," říká dr. Záhumenský. Průměrný věk prvorodiček u nás je kolem 27. roku. Ještě před několika lety používali lékaři pro ženy po "30" termín "Primipara vetus" (neboli stará prvorodička).

"Dnes se mu snažíme vyhýbat, protože bychom ho museli používat mnohem častěji." A důvody vyššího věku? Jistě je nelze odbýt jen ekonomickou stránkou.
Současná doba nabízí ženám mnohem více možností realizace v zaměstnání i v oblasti vzdělávání, což jim zajišťuje částečnou nebo úplnou nezávislost a sebeprosazení. Kromě klasického modelu rodiny roste i počet svobodných žen, které si ve vyšším věku plánovaně pořídí dítě a jsou schopny mu i bez partnera poskytnout dokonalé finanční zázemí.

HROZÍ KOMPLIKACE?

Je-li vám více než 35 let, komplikace hrozí. Jistě, není to pravidlem, ale je to tak.
Nejčastěji hrozí ženám ve vyšším věku samovolné potraty, metabolické poruchy, poruchy nitroděložního vývoje plodu, zvýšené riziko vývojových vad plodu (1 % po 35. roce, 1,8 % po 40. roce a po 45. roce až 6 %!), starším těhotným se častěji rodí děti s Downovým syndromem. Když se Klára v pětatřiceti rozhodla, že je načase si pořídit dítě, netušila, že bude jednak velký problém "do toho" přijít, ale zároveň že přijdou i méně příjemné chvilky.

Dnes už si svého ročního Matýska užívá, ale strach tehdy měla pořádný. Skoro rok trvalo, než otěhotněla, a když se to podařilo, bylo jí v prvním trimestru tak strašně zle, že ani nemohla chodit do práce. Od začátku byla na rizikovém těhotenství - pořád totiž trochu krvácela, a tak byla pod zvýšeným dohledem. Později se přidaly komplikace s těhotenskou cukrovkou a v 27. týdnu k tomu přibyla nedostatečnost děložního čípku a infekce v děloze, takže do porodu už jen polehávala. Prostě měla smůlu, ale nestěžuje si. Přes všechny obtíže je ráda, že si na Matese počkala až do vyššího věku - mateřství si užívá a je pyšná i na to, že začala znovu trochu pracovat.

CHYSTÁTE SE RODIT ...

"Podstatný rozdíl v průběhu porodu u mladší a starší ženy nevidím," domnívá se MUDr. Záhumenský. "Rozdíl je spíše v přístupu, starší ženy zpravidla mívají vyšší vzdělání, častěji otěhotní plánovaně a přistupují k prenatální péči a předporodní přípravě aktivněji." Na druhé straně nesprávně vedená předporodní příprava komplikuje spolupráci s rodičkou mnohem víc, než její neznalost průběhu porodu, eventuálně strach a hysterie, které častěji doprovázejí porod mladé a vylekané rodičky.

Je to jen na vás, jakou cestu zvolíte. Toužíte- li po dítěti už od dvaceti a máte dobré zázemí, tak si ho pořiďte. Pokud se však na mimino necítíte ani ve třiceti, klidně si počkejte - ale musíte si být vědoma, že všechno něco stojí a nic není zadarmo. Je to však vaše volba. Jako jedna maminka žijící v Holandsku, která poprvé rodila ve čtyřiceti. Moudrost mateřství si musela proklestit zkušenostmi, a navzdory všem pochybnostem lékařským, praktickým i společenským říká: "Roďte tak dlouho, jak to jde, pokud zdraví a příroda dovolí!"

Na co nesmíte zapomenout  

Je-li vám už 35, návštěvy v prenatální poradně byste neměla brát na lehkou váhu. Zastánkyně přirozeného porodu možná budou nesouhlasně vrtět hlavou - proč se zbytečně stresovat u doktora, když je mi fajn? Jenže fajn vám může být, ale není snad lepší mít svůj "jiný" stav pod kontrolou?
"Co kdyby" hrozí přece vždycky a příroda je nevyzpytatelná.
Co byste tedy neměla opomenout?

* Podrobujte se speciálním vyšetřením zaměřeným na diagnostiku vrozených vývojových vad (amniocentéza apod.), pokud vám to lékař doporučí.

* Pravidelně navštěvujte prenatální poradnu, i kdyby se vám zdálo, že tam chodíte častěji než vaše mladší kamarádky.

* Přestaňte kouřit (pokud jste kuřačka) a raději zcela vypusťte alkohol!  

Maminčin odborník

MUDr. Jozef Záhumenský vedoucí lékař porodního sálu Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce

FOTO: ISIFA IMAGE SERVICE

 

 


 

1.9.2005 | Ivana Ašenbrenerová - Pečenková

Nejčtenější články