Filmové "hvězdičky" let dávno minulých


Zuzana Lisová, 29 let

 
"Ale maminka mi při koupání vždycky sundávala bačkůrky," upozorňuje malá Dášenka svého filmového otce Václava Postráneckého. Od natočení filmu S tebou mě baví svět uplynulo už více než dvaadvacet let. Roky utíkají nejen snímku, ale i představitelce Dášenky, Zuzaně Gutheisové. "Za tuhle nahatou scénu jsem se v pubertě dost styděla," směje se. Herecké ambice Zuzana nikdy neměla. "Bylo mi pět let, když k nám do školky přišla asistentka režie paní Králová a vybírala děti pro film. Pamatuji se jen na to, že jsem zazpívala písničku Malovaný džbánku a pak už jsme jeli na hory točit," vzpomíná. Hned první natáčecí den si zlomila ruku. Zahrála si pak ještě malou roli v Bakalářích, objevila se i ve filmu Uloupené dětství. "O své budoucí profesi jsem měla jasno hrozně dlouho. Chtěla jsem být zdravotní sestřička a nakonec jsem se jí opravdu stala," říká Zuzana. V současnosti je však na mateřské s druhým potomkem.

 


Žaneta Tomášková, 33 let

Nejslavnější dětská herečka Žaneta Fuchsová natočila téměř pětatřicet filmů a televizních projektů. Všechno začalo filmem Kočičí princ režiséra Oty Kovala. "Byla jsem dost živé dítě. Rodiče pro mě neustále hledali nějaké vyžití, tak mě táta v šesti letech přivedl na konkurz," vypráví Žaneta. Ve školní lavici se kvůli filmování zrovna moc neohřála. "Spolužáci mi samozřejmě záviděli. Nemusela jsem do školy, měla jsem soukromého učitele. Docela jsem si to užívala," vzpomíná. V šestnácti letech filmových nabídek ubylo, Žanetu navíc nevzali na konzervatoř. Údajně pro nedostatek talentu. Nakonec tedy vystudovala ekonomickou školu, pracovala v hudebním vydavatelství i v castingové agentuře. "Vždycky mě to ale táhlo zpátky k filmu," říká s úsměvem. Do filmové branže se nakonec opravdu vrátila. Nejprve ji malou hereckou příležitost nabídl francouzský režisér Christian de Chalonge, kterému asistovala při natáčení seriálu Maigret. V současnosti se věnuje práci na populárním seriálu Rodinná pouta. "Pracuji jako asistentka režie a dostala jsem i takovou malou roličku sekretářky," říká. V prosinci se podruhé provdala. Vychovává dvě děti - třináctiletou dceru Míšu a čtyřletého syna Radka.

 


Michaela Kudláčková, 37 let

Drobná hubená blondýnka se stálým úsměvem na tváři a pěkně proříznutou pusou zářila v 70. letech ve filmech Veronika, prostě Nika, Poslední propadne peklu nebo Skleněný dům. Nejvíc ji však proslavil seriál My všichni školou povinní a role Barči Hrdinové. "Barču jsem měla hodně ráda," vzpomíná. K první malé roli ve filmu se dostala díky mamince, která ji jako šestiletou přivedla do televize na konkurz. Na natáčení pak strávila téměř celou devítiletou školní docházku. Toužila studovat na konzervatoři, to se jí ale nesplnilo. "Hlásila jsem se tam dokonce dvakrát. Dodnes vlastně pořádně nevím, proč mě nevzali," přemýšlí Míša. Konzervatoř nahradila sociálně-právní škola, o něco později Míša vyměnila herectví za roli maminky. "Ve dvaceti se mi narodila první dcera. V té době jsem odřekla jednu roli a bylo vystaráno - další nabídky už nepřišly," krčí rameny. Dnes Míša vychovává čtyři dcery. Prošla mnoha profesemi. Byla sociální pracovnicí, sekretářkou, servírkou. Teprve nedávno našla povolání, ve kterém se cítí šťastná. Stala se taxikářkou. "Hrozně jsem nenáviděla vytváření umělé pracovní činnosti. Člověk seděl v kanceláři, měl hotovo, ale musel tam být osm hodin. To se mi nelíbilo," vysvětluje.

 

FOTO: JIŘÍ HURT A ARCHIV ABZ (M. MIRVALD A J. VÍTEK) A ARCHIV ČESKÉ TELEVIZE (J.KOMÁREK)

STYLING: LUCIE MAREČKOVÁ

 

 

17.3.2006 | Jana Benešovská