Jak správně ošetřit popáleniny sluncem

Jak správně ošetřit popáleniny sluncem

Nedovolte slunečním paprskům, aby se stalo vaším nepřítelem. Chraňte sebe a své nejbližší všemi dostupnými prostředky!

Dětská pokožka je mnohem citlivější a vnímavější než pokožka dospělých. To znamená, že zejména v létě není odolná proti slunečnímu záření. Při pobytu venku ji tedy musíte především dobře chránit – buď mechanicky (ochranné oděvy s tzv. minerálním filtrem, který odráží sluneční paprsky od pokožky), nebo kosmeticky (nejrůznějšími opalovacími přípravky). I tak byste ale měli dodržovat určitá pravidla, aby nedošlo k tomu nejhoršímu – tedy ke spáleninám. Podle dermatoložky dr. Karolíny Kykalové jsou právě dětské spáleniny dávány do přímé souvislosti se vznikem rakoviny kůže v dospělosti. Není rozhodně vhodné nechat děti opalovat tak, jak to děláme my – tedy po celý den. Pro pobyt na slunci vyberte dětem vhodný čas – každopádně vypusťte dobu mezi 11.–15. hodinou, pozor na odraz paprsků od vodní hladiny a na vyšší nadmořské výšky. Zvolte vhodný opalovací prostředek s dostatečně vysokým faktorem a nanášejte ho půl hodiny před opalováním, a to opakovaně.

PRVNÍ POMOC

Popáleniny od slunce poznáte snadno – kůže svědí, zčervená, opuchne, bolestivě pne a po určité době se začne pokožka loupat.

Nejnepříjemnější jsou spáleniny uší, nosu a zad. Jako první pomoc použijte studenou vodu, a pokud ho máte po ruce, tak třeba i obklad s jogurtem nebo tvarohem (pomáhá i při horečce). Použít můžete také vychlazený odvar z černého či zeleného čaje. Je možné aplikovat mast na spáleniny, to však může zpočátku bolet, proto je lepší na postižená místa nastříkat pěnu obsahující kyselinu pantothenovou (například Panthenol pěna, Dr. Müller), která podporuje hojivé procesy a regeneraci kůže, nebo nanášet Panthenol gel. Využít lze i Panthenol tyčinku na rty, která ochrání rty. Na popáleniny lze použít i Betadine mast, která působí jako lokální antiseptikum a také dezinfikuje. Natírejte v tenké vrstvě na pokožku asi 3–4x denně. V lékárně běžně koupíte i měsíčkovou mast, která také působí příznivě na spálenou pokožku.

BRAŇTE SE

Kromě výše uvedených rad je dobré pamatovat i na další. Malé děti (kojence do 1 roku) nevystavujte slunečnímu záření vůbec, děti do 3 let minimálně.

Opalovací krém by měl mít SPF faktor co nejvyšší (až 50), u dětí od tří let pak stačí faktor 30. Opalovací přípravek volte vždy podle toho, kde se „opalujete“ – čím silnější sluneční záření, tím vyšší ochranný faktor. Na krémech pro děti nikdy nešetřete!

Pohybujte se s nimi raději ve stínu, pod stromy, pod slunečníkem a zároveň děti kryjte co nejvíce oděvem. Záleží na kvalitě materiálu, sepranosti, jestli je suché nebo vlhké – proto používejte oblečení z certifi kovaných tkanin, které mají deklarovaný stupeň ochranného faktoru (UPF) proti UV záření. Podívejte se na www.plazoveobleceni.cz, kde si můžete vybrat z nabídky to nejvhodnější pro vaše dítě. Chraňte i ještě nenarozené dítě. Jste-li těhotná, nedoporučuje se vystavovat bříško přímo silným slunečním paprskům. Ideální je pobyt v polostínu, především od pátého měsíce. Ve vysokém stupni těhotenství není pobyt na slunci vhodný vůbec.

FOTOTYPY KŮŽE

U větších dětí vybírejte ochranné krémy také s ohledem na typ jejich pokožky – jinak budete ošetřovat dítě se světlou pletí a jinak takové, které se snadno a dobře opaluje.

Typ 1: Skoro vždy se spálí a nikdy prakticky nezhnědne, velmi světlá pokožka s tendencí k tvorbě pih, zrzavé nebo světlé vlasy.

Typ 2: Často se spálí, velmi nesnadno se opaluje, světlá kůže, plavé vlasy, někdy pihy. Typ 3: Nejběžnější fototyp v naší populaci. Někdy může zčervenat, většinou pak zhnědne, světlá až mírně pigmentovaná kůže, tmavě blond až světle hnědé vlasy.

Typ 4: Skoro nikdy se nespálí, rychle se opaluje, většinou přímo hnědne, snědá kůže, hnědé nebo černé vlasy. Alternativní přístup

V léčbě a prevenci spálenin následkem slunečního záření můžete využít kromě tradičních přípravků, které vám poradí lékař nebo lékárník, také alternativní možnosti, které nabízí aromaterapie, fytoterapie a také homeopatie.

1. HOMEOPATIE

Popáleninami nazýváme souhrn lézí způsobených teplem. Jejich závažnost je závislá nejen na stupni, ale také na plošném rozsahu lézí.

Homeopatie působí účinně zejména v případě lokalizovaných popálenin tím, že citlivě snižuje bolestivost poranění a urychluje jejich hojení. Při rozsáhlých spáleninách, které vyžadují okamžitou hospitalizaci, může přesto sloužit jako podpůrný léčebný prostředek.

Rozlišuje se několik stupňů popálenin:

Popáleniny I. stupně: Jedná se o jednoduchý kožní erytém, k němuž může dojít například nadměrným působením slunečního záření nebo kontaktem pokožky s tepelnými zdroji (žehlička, plyn, horká voda).

Použít lze: BELLADONA 9CH – na jemné, červené puchýřky na matné suché kůži, nebo červené prosáknutí, lesklé, zanícené a do okolí vyzařující teplo. Bolesti jsou tepavé, zhoršují se dotykem. Vykazují všechny známky akutního zánětu – často jsou provázené psychickým rozladěním, neklidem, světloplachostí, rozšířenými zorničkami i zvýšenou teplotou. Pacient vyžaduje klid, dostatek tekutin, stín a chladivé obklady. Podle závažnosti dáváme každou čtvrthodinu nebo půlhodinu 1 granuli.

APIS MELLIFICA 15CH – tento lék je vhodný v případě palčivé, bodavé bolesti, při níž pacient pociťuje jakoby píchání velkým množstvím rozžhavených jehliček. Kůže je červená, spíše matná, nebo jen mírně lesklá, někdy vypadá jako kůra pomeranče. Bolesti se zlepšují studenými obklady, pacient nepociťuje žízeň.

Podle stupně zasažení dávkujeme 1 granuli každou čtvrthodinu nebo půlhodinu.

Popáleniny II. stupně: Nejčastěji se s nimi setkáváme po silném slunečním úpalu nebo opaření vroucími tekutinami.

Jsou příznačné vznikem více či méně rozsáhlých puchýřů.

Použít lze: RHUS TOXICODENDRON 9CH – při puchýřích menší velikosti, které jsou pálivé a svědivé. Spočívají na červené spodině.

Není vhodné se škrábat, stav se zlepšuje teplými obklady. Užívá se 4x denně 5 granulí.

CANTHARIS 9CH – tento lék odpovídá velkým puchýřům, které se brzy po vzniku naplní čirou tekutinou a na jejich spodině se vytvoří otok. Jsou provázeny palčivou bolestí a zhoršují se dotykem. Předepisuje se 4x denně 5 granulí (velmi často se podává s lékem APIS MELLIFICA, což je lék na typický sluneční úpal – zčervenání a otok). Místní puchýře se kryjí sterilním čtvercem nebo mastným tylem (pro zajištění vlhkosti pokožky).

2. AROMATERAPIE

Podle diplomované aromaterapeutky Adély Zrubecké je při drobných spáleninách, které nevyžadují lékařské ošetření, vhodné co nejrychleji aplikovat neředěný éterický olej z levandule lékařské, nejlépe v biokvalitě. Napomáhá zhojení tkáně a zchlazuje. Při rozsáhlejším popálení či spáleninách od slunce je vhodné levanduli naředit v pupalkovém rostlinném oleji nebo třezalkovém macerátu. Oba oleje mají velmi hojivé účinky na spálenou pokožku a zabraňují tvorbě puchýřů. Třezalka obsahuje hypericin, který je fotosenzitivní, a proto při aplikaci třezalkového macerátu nesmíme vystavovat pokožku silnému slunečnímu záření.

Při přehřátí pokožky a stavech nevolnosti je vhodné přikládat obklady z květové vody levandulové nebo růžové, případně je využít i jako chladivý sprej přímo na pokožku.

Nejúčinnějším lékem je samozřejmě prevence. Kromě přípravků s UV faktory lze využít i některé rostlinné oleje, které mají přirozený UV faktor (do výše 4), jako jsou jojobový nebo sezamový olej. Také rostlinné tělové máslo Karité a červený palmový olej, který stimuluje tvorbu melaninu a obsahuje vysoké množství beta-karotenu, jsou vhodnými doplňky letní péče o pokožku.

Působí sedativně, pomáhají hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny.

28.8.2008 | Ivana Ašenbrenerová

Nejčtenější články