Homeopatie na dovolenou

Homeopatie na dovolenou

Všichni si přejeme mít dovolenou bez jakýchkoli problémů. Bohužel ne vždy se nám to povede. Homeopatický lék lze použít nejen jako prevenci potíží souvisejících s cestováním, ale i jako rychlou pomoc, pokud se vyskytne nějaký zdravotní problém.

Co si sbalit na cesty

Léky vhodné k vybavení cestovní lékárničky:

1. Cestování v létě do tepla: Cocculine, Petroleum, China, Ipeca, Arsen, Belladonna, Hypericum, Cantharis, Muriaticum acidum, Podophyllum, Arnika, Borax, Ledum, Apis, Okoubaka.

2. Cestování letadlem: Borax, Argentum nitricum, Ipeca, Ferrum phosphoricum, Arnika, Vipera, Cocculus indicus, Kalium muriaticum.

3. Cestování lodí: Cocculus indicus, Ipeca, China, Petroleum, Tabacum.

4. Cestování autem: Cocculus indicus, Argentum nitricum, Ipeca, China.

Aconitum napellus – lék na potíže vznikající působením chladu nebo chladného větru, při prudké změně počasí. Pomáhá též na počínající stadium infekcí se suchým kašlem, kdy zhoršení stavu nastává zpravidla kolem půlnoci. Teplota bývá kolem 39 °C, kůže je zarudlá a horká, pacient pociťuje intenzivní žízeň, má zimnici. V případě, kdy člověk onemocní bezprostředně po změně klimatu, podáváme lék 4x denně do odeznění obtíží.

Apis mellifica – lék na otoky po úraze nebo alergické reakce na kůži i sliznicích, typická je načervenalá horká kůže, otok s pocitem bodání. Podávejte v ředění 15 CH, 4x denně 5 granulí, postupně vysazujte až do odeznění potíží.

Arnica montana – základní lék všech úrazů a fyzické zátěže, používá se při poraněních, pádech, úderech, zhmoždění. Umožňuje rychlé hojení modřin, výborný je i na následky dlouhých pochodů, zdlouhavých cest autem a sportovních aktivit. Podávejte v ředění 9 CH, 4–5x denně 5 granulí, postupně vysazujte do odeznění obtíží.

Arsenicum album – lék na průjem, který vznikl v důsledku požití ne zcela čerstvého, nebo dokonce zkaženého jídla. Stolice jsou tmavé, páchnoucí, bolestivé, vyvolávají podráždění a pálení konečníku. Lék léčí také žaludeční potíže způsobené konzumací studeného ovoce, zmrzliny a ledové vody. Pacient zvrací, nesnese zápach a pomyšlení na jídlo v něm vyvolává dávení (nutkání na zvracení, nevolnost). Podávejte v ředění 9 CH, 5 granulí po stolici, postupně vysazujte do odeznění obtíží.

Belladonna – lék, který se podává po přeslunění, kdy je kůže rudá a horká nebo se vyskytují pálivé vyrážky zlepšující se chladem. Mohou se také objevit bolesti hlavy z horka. Lék je účinný při léčbě horečky (kolem 39 °C), kdy je pacient zpocený, má lesklé oči a červené hořící tváře. Výborně účinkuje také u popálenin 1. stupně se zarudnutím a pálením kůže. Podávejte v ředění 9 CH, 4–5x denně 5 granulí, postupně vysazujte.

Borax – lék vhodný pro pacienta, kterému dělá problém zrychlení pohybu (vzdušné víry v letadle, kymácení lodi, kolotoče, rozhledny, nerovná vozovka), mívá pocit žaludku na vodě. Potíže se zhoršují pohybem dopravního prostředku shora dolů a nakloněním dopředu – mořská a letadlová nemoc. Podávejte v ředění 9 CH, opakovaně v rytmu obtíží 5 granulí, postupně vysazujte.

Cantharis – lék, kterým se léčí puchýře. Mohou to být puchýře z popálenin 2. stupně (horkými tekutinami, slunečními paprsky) s pocitem silného pálení, palčivosti a s ostrými bolestmi. Lék také velmi dobře hojí puchýře z bot i doživa obnaženou kůži po stržení puchýře. Podávejte v ředění 9 CH, 3–4x denně 5 granulí, po zlepšení postupně vysazujte.

Coca 9 CH – je lékem na horskou nemoc. Pacient trpí závratěmi, bolestí hlavy se zvoněním v uších, může ho trápit ztížené dýchání a bušení srdce. Lék je pouze na lékařský předpis, ale při vysokohorské turistice bývá nezbytný. Podávejte 5 granulí 3x denně.

Cocculus indicus – lék na nevolnost a zvracení při jízdě v autě, ve vlaku, léčí i mořskou nemoc. Pacient má prudké závratě zhoršené pohybem či pohledem na pohybující se předmět, zhoršení nastává také silnými pachy, ke zlepšení naopak dochází na vzduchu, jídlem a teplem. Podávejte v ředění 9 CH, opakovaně v rytmu obtíží 5 granulí, postupně vysazujte do odeznění obtíží.

Cocculine – homeopatická specialita na pomoc při potížích s cestováním. Podávejte 2 tablety 3x denně den před odjezdem, v akutním stavu podávejte 1 tabletu v rytmu obtíží do odeznění příznaků.

Ferrum phosphoricum 9 CH – lék, který lze použít při krvácení z nosu, je účinný také na únavu. Jedná se o lék počáteční fáze onemocnění, kdy je teplota zvýšená pouze mírně (do 38,5 °C). Podávejte 3x denně 5 granulí.

Hypericum perforatum – působí preventivně při sluneční alergii, při přecitlivělosti na UV záření. Také léčí poranění po bodnutí hřebíkem, jehlou, špendlíkem, třískou. Výrazně ulevuje bolestem při zranění oka a při poranění tkání bohatých na nervová zakončení: prstů rukou a nohou, nehtových lůžek, dlaní a chodidel. Působí také na otlaky a kuří oka s bolestí. V akutních stavech podávejte lék v ředění 9 CH, opakovaně 5 granulí v rytmu bolestí, vysazujte postupně. Jako prevenci sluneční alergie užívejte lék v ředění 15 CH, 2x denně 5 granulí.

China – lék na bolesti břicha s nadýmáním, průjmem s následným vyčerpáním a únavou. Podává se při všech ztrátách tekutin průjmem, zvracením, pocením apod., v ředění 9 CH, 2–3x denně.

Ipeca – lék na prudkou a vytrvalou nevolnost se soustavným zvracením a zvýšeným sliněním. Podávejte v ředění 9 CH, po každém zvracení 5 granulí až do odeznění potíží.

Ledum palustre 9 CH – podává se po bodnutí hmyzem, když je kolem vpichu otok a zánět – po bodnutí muchničkou či komárem. Podávejte v ředění 9 CH, 4x denně 5 granulí do odeznění potíží.

Natrum sulfuricum 9 CH – je výborným lékem na následky otřesu mozku, pádů, poranění hlavy s prudkými bolestmi. Podávejte v ředění 9 CH, 3x denně 5 granulí, postupně vysazujte do odeznění obtíží.

Nux vomica – lék na nevolnost a průjem po konzumaci většího množství jídla nebo alkoholu či na alergickou reakci po požití léků provázenou průjmem nebo vyrážkou. Lék podávejte v ředění 9 CH, 3–5x denně 5 granulí.

Muriaticum acidum (pouze na lékařský předpis) – lék na alergickou reakci po slunění, kdy se na kůži objevuje svědivá, drobně skvrnitá vyrážka, celkově je pleť velmi citlivá na sluneční paprsky. Podáváme v ředění 9 CH, 3–4x denně 5 granulí.

Okoubaka – lék dostupný pouze v zahraničí. Působí preventivně proti střevním potížím, 1x denně 5 granulí 5 CH, v případě střevní infekce 4x denně 5 granulí.

Petroleum – lék na mořskou nemoc, kdy se stav zlepšuje požitím potravy či zavřením očí. Podávejte v ředění 9 CH, 5 granulí denně až do odeznění obtíží.

Podophyllum peltatum – pomáhá při hojném vodnatém průjmu, který vznikl po ovoci nebo otravou potravinami. Provází ho silné bolesti břicha a únava. Podávejte v ředění 15 CH, 5 granulí po každé stolici, postupně vysazujte.

Rhus toxicodendron – lék vhodný při léčbě oparu na rtu, je vhodné ho nasadit už při prvních náznacích (svědění, brnění), podáváme každé 2 hodiny 5 granulí v ředění 9 CH.

Tabacum – lék na mořskou nemoc s pocity na omdlení, žaludek je jako na vodě. Zhoršení nastupuje otevřením očí, extrémním horkem i chladem. Pacienta trápí nevolnost, zvýšené slinění, bušení srdce. Podávejte v ředění 9 CH, opakovaně v rytmu obtíží 5 granulí, postupně vysazujte.

29.7.2009 | MUDr. Kateřina Formánková