Lymfatické masáže: Pomoc v pravou chvíli

Lymfatické masáže: Pomoc v pravou chvíli

Trápí vás otoky nohou, chronická únava, bolesti hlavy, celulitida...? Ve vašem těle zřejmě putuje lymfa pomaleji, než je třeba. Pomoc může přijít v podobě takzvané lymfatické masáže, ruční či přístrojové, která lymfu uvede opět do pohybu.

Lymfa je čirá, mléčně bílá či zažloutlá tělesná tekutina, která obsahuje lymfocyty (jeden z typů bílých krvinek), proteiny (bílkoviny) a tuky. Odvádí odpadní látky ze tkání do lymfatického systému tvořeného lymfatickými cévami, orgány a uzlinami (v organismu se nachází na 450 lymfatických uzlin, které se vyskytují ve shlucích, hlavně v okolí krku, podpaží a tříslech). Lymfatický systém je de facto čistička odpadních látek těla, jejímž úkolem je absorbce přebytečné tekutiny, její vyčištění a navrácení do krevního řečiště. Díky schopnosti zachytávat a likvidovat cizorodé částice, mikroorganismy a nádorové buňky, které přicestují spolu s lymfou, má velký podíl na fungování imunitního systému.

OTOKY, ÚNAVA A CELULITIDA JAKO ČERVENÁ KONTROLKA

Člověk zpravidla nedbá na prevenci a tak pozná, že je něco v nepořádku, až v momentě, kdy už tělo silně volá o pomoc. V případě „zaneseného“ lymfatického systému jde zpočátku o velkou únavu nohou, později celého těla, otékání kotníků (hlavně večer a po velké námaze), následně se přidají otoky břicha, které jsou často bohužel mylně přičítány na vrub otylosti, otoky očních víček a mízních uzlin. Pokud se lymfa začne v organismu hromadit, dochází k postupnému zanášení těla zplodinami metabolismu a toxických látek, které se podílejí na nerovnoměrném rozložení tuku a vody v těle.

Dochází k narušení spojovacích vláken mezi svaly a kůží, což způsobuje ochabnutí kůže. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu a člověk trpí nejen zmíněnými otoky, ale i pocity naprosté vyčerpanosti, silné únavy, má špatnou pleť (akné)... Když se ještě navíc přidají dechové potíže bez zřejmé vnější příčiny a projeví se silný sklon k infekčním chorobám z důvodu oslabeného imunitního systému (angíny, chřipky, různé záněty), pacient vidí, že je zle a neví přesně co si počít... Ale až sem by to v žádném případě dojít nemělo, protože návrat bývá zdlouhavý.

Lymfatické masáže: Pomoc v pravou chvíli

BEZ POHYBU LYMFA NEPROUDÍ

„Lymfatický systém nemá – na rozdíl od krevního systému – svou „pumpu“, srdce, takže jeho plynulý chod opravdu závisí především na tom, jestli se hýbeme či ne. Bez pohybu není lymfa aktivována (rozprouděná) a stagnuje, řečiště se zanáší a dochází ke zdravotním problémům. Lymfatickou drenáž celého těla by měl tedy absolvovat 1–2x do roka každý člověk, který se sice zatím cítí zdráv, ale s pohybem a zdravým životním stylem to příliš nepřehání,“ říká vedoucí lékařka lymfologického a dermatologického centra Lymfoderma na Praze 1 MUDr. Michaela Prosová.

DŮVODY PRO LYMFATICKÉ MASÁŽE

• U zdravých lidí (kosmetické): řeší zejména problém s celulitidou, působí proti únavě, posiluje imunitu, zlepšuje stav pokožky a vzhled obličeje a celkově působí regeneračně.
• U sportovců (rekondiční): před zápasem zlepšení výkonu, po zápase odstranění únavy.
• U nemocných (zdravotní): otoky (primární a sekundární lymfedém), doléčení následků onkologických chorob, při chronické žilní nedostatečnosti, po úrazech, u diabetiků, v případě migrén, akné, celulitidy, osteoporózy, při roztroušené skleróze, po mozkových mrtvicích, ortopedických operacích kloubů, sundání sádry atd.

Manuální lymfatická masáž

„Manuální lymfatické masáže (lymfodrenáže) jsou speciální jemné hmaty na kůži a podkoží se zaměřením na lymfatický systém, jejichž cílem je zlepšení kvality lymfatického oběhu a urychlení odtoku lymfy z podkoží zpět do krevního oběhu,“ říká MUDr. Michaela Prosová. Jedná se o jemnou manuální techniku, nebolestivou, pro pacienta velice příjemnou. Technika ruční lymfatické masáže (lymfodrenáž) se od masáže klasické značně liší. Pokud člověk přijde na úplně první „aplikaci“, je nutné provést lymfatickou masáž celého těla, aby se dal do pohybu celý „ztuhlý“ systém. Nejdříve se aktivují jednotlivá centra, uzliny, které jsou v lymfatickém systému, aby mohla lymfa uvolněná masáží snadněji odtékat a tělo si s ní bylo schopno poradit. Masáž se provádí pouze malým tlakem (do 40–50 mmHg) s pomalou frekvencí, je založená na přísném dodržování směru, přítlaku a doby působení na lymfatické orgány. Důležité je vědět, že při neodborné lymfodrenáží může již za 10 minut vzniknout poškození lymfatických cév a za hodinu může být poškození nevratné! Nepoužívá se žádný olej či krém, je to čistě práce „rukou“ na pokožce, celková masáž trvá cca 1–1,5 hod.

Lymfatické masáže: Pomoc v pravou chvíli

Po masáži

Mohou se objevit nečekané reakce – silná únava (přetrvávající i několik dnů), zvýšené močení, bolest hlavy. V celém těle se masáží zaktivuje lymfatický systém, a pokud člověk dlohodobě „nic“ nedělal, může to být pro tělo skutečný nápor. Uvolněné „nečistoty“ musí tělo odvést a odfiltrovat, proto se doporučuje hodně pít, po několik dnů dodržovat klidový režim a nesportovat.

Přístrojová lymfatická masáž

„Před každou přístrojovou lymfatickou masáží je důležité ‚otevřít‘ lymfatická centra (uvolnit jednotlivé uzliny) naprosto stejně jako při manuální lymfodrenáži, aby „zplodiny“ mohly volně odtékat a nikde se nehromadily, což se v mnoha případech neděje a to je špatně,“ říká Jan Baťha, zkušený masér a majitel regeneračního centra Body Factory na Smíchově a nově i na Praze 3. „Po různých neblahých zkušenostech pak lidé neví, kam se přesně mají obrátit s objednáním na kvalitní lymfatickou masáž, a bojí se, aby nenatrefili na ‚rychlokvašku‘ bez patřičného umu a kvalifikace a nepoškodili si tak zdraví.“ Výhodou přístrojové masáže je, že pulzní vlna působí na celý obvod nohy či ruky najednou, kdežto u ruční masáže po počátečním uvolnění center dochází k rozmasírování konkrétních rezistencí, zatuhlíků. „Vždy před přístrojovou lymfodrenáží MUSÍ předcházet uvolnění lymfatických center ručně. Ideální stav je, pokud se manuální a přístrojová masáž vzájemně doplňují,“ dodává k tomu MUDr. Prosová.

Přístrojů na lymfatickou masáž je vícero druhů. Jedním z nejzajímavějších je Vacustyler založený na vesmírné technologii. Pracuje na principu používaném v kosmonautice pro dostatečné prokrvení nohou astronautů v beztížném stavu. Vypadá jako stříbrný válec, kam se položeni na příjemné lehátko ponoříte až po hrudní koš. Tlak a podtlak zde působí v přesně určených intervalech na dolní část těla, což má mnoho pozitivních efektů na cévy, lymfatickou soustavu a podkožní vazivo, mimo jiné také na správné a pravidelné vyprazdňování. Tento přístroj se využívá nejen k ošetření celulitidy, lymfatických otoků, poruch prokrvení a diabetických chodidel, ale také jako prevence vzniku křečových žil.

Lymfatické masáže: Pomoc v pravou chvíli

Masáž by měla proběhnout v sériích; pokud ji absolvujete pouze jednou, není to pro dlouhodobý zdravotní efekt dostačující. Vhodných je např. pět, šest masáží 2x v týdnu a poté udržovací 1x za měsíc dle potřeby a zdravotního stavu. Z dalších přístrojů, se kterými se můžete v souvislosti s lymfatickou masáží setkat, jmenujme Green Vac, Lymfoven, Slide Styler (nepoužívá se však v případě, že máte křečové žíly), Body Wrapping (zejména pro aktivaci celého lymfatického systému, přirozeně detoxikuje organismus), Vacupress (zaměřen zejména na formování postavy a odstranění celulitidy, s následným použitím Vacustyleru pro odplavení „rozmělněných“ tukových buněk z podkoží), doplňkovým přístrojem je Sono Styler – kosmetický ultrazvuk na hloubkové zpevnění pokožky, zlepšení mízního toku apod. Celková doba ošetření se pohybuje mezi 30 a 60 minutami.

Kde vlastně hledat pomoc?

• Lymfologická centra
Součástí komplexního přístupu ve specializovaném lymfologickém centru je vyšetření odborným lékařem – lymfologem, sepsání podrobné anamnézy a stanovení rozsahu lymfatických „aplikací“. Kromě manuální lymfodrenáže se využívá již zmíněná přístrojová presoterapie (která kopíruje práci maséra za pomoci přístroje), neméně důležitou složkou úspěšné terapie je však také nošení kompresivní bandáže a cvičení. Na specializované pracoviště se můžete obrátit i bez doporučení praktického lékaře. Lymfologický odborník vás vyšetří a v případě pochybností či náznaku kontraindikace odešle na další vyšetření (kardiologie, nefrologie ad.).

Pojišťovna hradí lymfatické drenáže především ženám po ablaci prsu, kde často vznikají rozsáhlé otoky zad, hrudníku či paže na operované straně těla, po gynekologických operacích (otoky mohou činit až 20 cm rozdílu oproti normálu!) či v případě chronické žilní insuficience (což je častý případ). Ostatní klienti si hradí tyto masáže z vlastních zdrojů, což platí také v případě, kdy jde o zařízení, které nemá sjednanou smlouvu s vaší pojišťovnou.

Fitness centra, regenerační salony
V každém případě první důležitou věcí (i při návštěvě zařízení jiného než zdravotnického) je úvodní rozhovor s daným odborníkem na lymfatické masáže. Ten by měl zjistit váš aktuální zdravotní stav, stravovací návyky, denní režim, zároveň posoudí stav vaziva, změří vás a zváží. Na základě všech těchto informací vypracuje systém postupu a frekvence jednotlivých lymfatických masáží (včetně dalších procedur) v závislosti na cíli, kterého potřebujete dosáhnout – v tomto případě jde zpravidla především o efekt kosmetický (např. řešení problému celulitidy) či rekondiční. Pamatujte, že závažnější poruchy lymfatického systému, jakými jsou např. lymfedémy nebo lipedémy, patří pouze do rukou odborného lymfologa!

PUNČOCHY NEJEN PRO DÁMY

„Naprosto souhlasím s tím, že při problémech s lymfou je třeba nosit kompresivní punčochy, obzvláště následně po lymfatických masážích,“ podotýká Jan Baťha. „Aby totiž, sval mohl posunout lymfu směrem vzhůru, musí se opřít o pevné vazivo. Pokud tam není, nemá se o co opřít a lymfa nemůže dobře proudit. Kompresivní punčochy slouží jako jakási podpěra, pevná skála pro sval.“ Není se tedy za co stydět, milé dámy i pánové. V dnešní době je možné sehnat také luxusní varianty těchto „podpěr“, přičemž první kompresivní třídu si můžete koupit volně zpravidla ve zdravotnických potřebách, na druhou kompresivní třídu již budete potřebovat předpis lékaře. A jak s úsměvem dodává MUDr. Prosová: „Výmluvy typu ‚paní doktorko, vždycky je nosím, ale dneska jsem si je výjimečně nevzala‘ na mě neplatí...“

Lymfatické masáže: Pomoc v pravou chvíli

NAUČIT SE DÝCHAT

Pro zmírnění zdravotních problémů spojených s lymfatickým systémem a nastolení rovnováhy v organismu je nezbytné si nacvičit správný způsob dýchání, tzv. břišní (bránicové, spodní) – při nádechu se zvedá pouze břicho nikoli hrudník. Tento styl dýchání je třeba si „zautomatizovat“, nenásilně se ho lze naučit při různých druzích sportu (jóga, cchi-kung apod.). Začátečníci si mohou pomoci i jednoduchým cvikem v leže, kdy si položí ruku na břicho a sledují nádech (břicho se musí vyklenout) a výdech (břicho klesá spolu s „vyfouknutým“ vzduchem).

CVIČIT, CVIČIT, CVIČIT

Mimo lymfodrenáže je zapotřebí se hýbat, cvičit! Samozřejmě dle vašeho aktuálního zdravotního stavu. „Zácvik“ do správného cvičení by měl vždy provádět odborník a zároveň s tím doporučit vhodný soubor cviků pro každý den. Vždy se jedná o cviky, které jsou zaměřené na aktivaci a zvýšení účinnosti svalové pumpy v oblasti otoků. Důležitá je chůze s vědomou kontrolou pohybu chodidel, prstů a všech kloubů, chůze jen po špičkách, patách a hranách chodidel (viz box na předchozí straně). Při cvičení se využívají různé míčky, tyče, gumy, případně nestabilní plošiny. Vhodné jsou též masážní dřevěné strojky (či „nášlapní ježci“) umožňující pohodlnou masáž chodidel vsedě. Velice přínosné je (kromě chůze) také plavání a již zmíněná jóga, cchi-kung a další.

Lymfatická masáž obličeje

Správně provedená lymfatická masáž obličeje má opravdu blahodárné účinky. Je vhodná v jakémkoli věku, při pravidelné aplikaci se pleť stane pružnější, vypnutá a svěží. Přináší efekt i ze zdravotního hlediska, protože zmizí nejen otoky víček a váčky pod očima, ale také např. tlaky v hlavě, bolesti hlavy, problémy s vnímáním vůní a pachů. Klientky (ženy v tomto případě prozatím převažují) dokonce často uvádějí i zlepšení zraku či vymizení chronických rým. Stejně jako u lymfatických masáží celého těla však musí být nejprve provedeno uvolnění příslušných uzlin, aby lymfa měla volnou cestu, mohla „utíkat“ pryč a nehromadila se.

Velice příjemné je propojení lymfatické masáže s následným „liftingovým“ ošetřením přístrojem. Bez nadsázky lze říci, že člověk odchází jako čerstvě „vyspalý“, pokožka je vypnutá a projasněná hned po první aplikaci. „Je však nutné upozornit na to, že pokud lymfatickou masáž obličeje nedělá proškolený a šikovný odborník, který správným způsobem nejdříve lymfatický systém ‚otevře‘, může dojít k nechtěným otokům obličeje v důsledku nahromadění lymfy,“ shodují se Jan Baťha a Michaela Prosová. To se však v profesionálních zařízeních nestává, právě z důvodu skutečně kvalifikovaného personálu. „Pozor jen na nadnesené reklamní výroky některých kosmetických salonů – ze šedesátileté paní se tímto způsobem opravdu nedá udělat ‚dvacítka‘,“ dodává s úsměvem Jan Baťha.


KONTRAINDIKACE (případy, kdy se NESMÍ provádět lymfatická masáž):

• nádorová onemocnění,
• vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, jater, srdce a štítné žlázy,
• křečové žíly v zánětu,
• akutní bakteriální nebo virové onemocnění, hnisavá rána,
• bolestivá menstruace,
• těhotenství do 3 měsíce (u rodiček je masáž možná až po šestinedělí).

Terapeut, který provádí lymfatické masáže (ať již manuální či přístrojové), musí být speciálně vyškolen a schopen vysvětlit klientovi, že lymfodrenáž je součástí celého komplexního řešení, které spočívá nejen v lymfatické masáži jako takové (resp. v souboru masáží), ale i v každodenní domácí péči o pokožku, nácviku správného držení těla a dýchání, v dodržování pitného režimu, úpravě stravování a cvičení.

STAREJTE SE O SEBE

• Pohybujete nohama při všech vhodných příležitostech.
• Sportujte (chůze, jízda na kole, tanec, plavání apod.).
• Sprchování vždy zakončete studenou vodou (zvykejte si pozvolna).
• Předcházejte zácpě a nadváze.
• Dávejte přednost volnějším oděvům, které nikde neškrtí.
• Noste obuv s nízkými podpatky.
• Masírujte své nohy tak často, jak je to možné.
• Navštěvujte pravidelně svého lékaře.

CVIKY NA POSÍLENÍ ŽILNÍHO OBĚHU

• Choďte střídavě po patách a po špičkách, po vnitřních a vnějších hranách chodidla.
• Vytáhněte se na špičky, přenášejte váhu postupně ze špiček na paty a zpátky.
• Vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty.
• Vsedě se opřete o paty a špičky chodidel přiklánějte střídavě k sobě a od sebe.
• Vleže s nataženými končetinami a propnutou špičkou střídavě kružte nohama v kotníku, nejdříve jedním, pak opačným směrem (10x na každou stranu) .
• Vleže napodobujte jízdu na kole, propínejte končetiny (opakujte 15–20x) .


O autorovi: Helena Míková
odborná spolupráce: MUDr. Michaela Prosová
Lymfologické a dermatologické centrum
Lymfoderma, Praha 1
Jan Baťha, regenerační studio Body Factory

4.6.2010 | Helena Míková