Jan P. Muchow: Tvůrčí krizi si nemůžu dovolit

Jan P. Muchow: Tvůrčí krizi si nemůžu dovolit

Prodával desky po světě a písničky jeho kapely běžely na MTV. U nás ho ale nikdo neznal. Vše se změnilo po premiéře filmu Šeptej.

* Co vás teď nejvíc zaměstnávalo?

Intenzivně jsme po třech letech zase zkoušeli s kapelou Ecstasy of Saint Theresa na koncerty, které odstartovaly začátkem října v Praze. Když se k tomu ještě přidaly zakázky na reklamu, které většinou spěchají, pracoval jsem kolikrát dlouho do noci.

* Umíte pracovat pod stresem?

Spíš s tím zvládám žít. Občas se stane, že se dostanu do mrtvého bodu. Tehdy se musím uklidnit a říct si, že to dotáhnu do konce. Svým způsobem mám takové výzvy rád. Nikoho totiž v tu chvíli nezajímá, jestli mě něco bolí. Jde třeba o reklamní spot, který stojí několik milionů, a já jsem jen článkem v řetězci, který nesmí selhat.

* Jakou práci striktně odmítáte?

Stává se, že po mně chtějí, abych složil písničku, která bude kopírovat úspěšný song. Do toho nejdu. Vždyť i klient by byl za hlupáka, když si neuvědomuje, že to jen uškodí jeho jménu. Můžu složit něco v podobném stylu, ale vážně nemám zapotřebí něco opisovat.

* Vzpomínáte si na zakázku, která si vás podmanila od první chvíle?

Párkrát už se to povedlo. Naposledy, když mě oslovil Ondřej Sokol, abych složil hudbu k divadelní hře Pan Polštář. Přečetl jsem si scénář a úplně mě dostal. Byl jsem nadšený, že můžu na něčem takovém pracovat.

* Když se řekne vaše jméno, mnohým se vybaví film Šeptej. Jste zpětně rád, že jste na tuhle nabídku kývl?

Byl to trochu paradox. Proslavil jsem se u nás díky tomu, že mi kamarád nabídl roli ve filmu. Přitom jsme v té době s kapelou úspěšně prodávali desky po světě. V Čechách to ale nikoho nezajímalo. Najednou tu bylo Šeptej a zájem vzrostl. Nelituji toho, jen bych byl radši, kdybych si mohl říct, že jsem to i jako neherec zahrál dobře. Bohužel mám stále pocit, že to ostatním kazím.

* Jak jste odolával fanynkám?

Je pravda, že u nás doma zvonily, abych šel ven. Nikdy jsem to ale neudělal. Tuhle popularitu jsem získal zadarmo a nechtěl jsem toho zneužívat. Byly to hlavně slečny uprostřed hormonálních bouří a já sám brojím proti kapelám, které vydělávají na zmateném dítěti.

* Dnes máte manželku a syna. Když jste s nimi, dokážete se odpoutat od práce?

Protože mám nahrávací studio mimo domov, celkem to jde. Díky rodině jsem ale zjistil, že jsem schopen fungovat i bez práce. Měsíc před manželčiným porodem programově přestal přijímat zakázky a pak s ní byl dalších pět měsíců na mateřské. Nastala u mě maximální spokojenost a od té doby si myslím, že nejlepší prací je být profesionální otec.

* Napadlo by vás to před deseti lety?

Ne. Tenkrát jsem razil názor, že chci být kavárenským povalečem. Netušil jsem, co může být báječného na vyměňování plenek. Dnes se už dívám na děti úplně jinak. Dokážou mě rozněžnit i cizí mimina. Zároveň ale chápu muže, kteří tu potřebu nemají a děti nechtějí. Rozhodně bych je k ničemu nepřemlouval.

* Baví vás stále i vaše manželství?

Jsme spolu už osm let a mám pocit, že náš vztah se pořád prohlubuje. Přitom jsme se vzali po půlroční známosti. Proč ne. Nejhorší jsou podle mě váhavci. Je lepší, když to risknete a časem třeba zjistíte, že jste šlápli vedle, než pořád něco odkládat. I v hudbě se musí jednat, ne jen přemýšlet, na jakou stranu zabočit.


Vizitka

Soukromí: Kromě manželky a syna Huga (1,5) miluje Jan P. Muchow fotbal. Coby věrný fanoušek Slavie chodí takřka na všechny zápasy, aby podpořil tým a užil si hru, a ne se porvat a zanadávat si.
Práce: Skládá hudbu k reklamám a filmům (např. Ženy v pokušení, Václav, Grandhotel). Je členem skupiny Ecstasy of Saint Theresa, která v listopadu koncertuje v Plzni (3. 11.) a Bratislavě (5. 11.).


Foto: Michal Sváček

30.11.2010 | Iveta Vařečková